Forma1-Live.hu

Spanyol nagydíj pénteki szabadedzések

A Forma-1-es világbajnokság 5. futamának pénteki szabadedzésein a világbajnok brit pilóta, Lewis Hamilton bizonyult a leggyorsabbnak.

A három hetes pihenő után a csapatok újításokkal jöttek Barcelonába, Vettel autója például teljesen új kasznit kapott, a Renault motorokon is módosított a gyártó és minden istállónak volt ideje arra, hogy tökéletesítse, finomítsa a versenygépeket. Azonban úgy tűnik, hogy bár mindenki keményen dolgozott, a Mercedesnél is komolyan vették a fejlesztési versengést. És bár nem lehet túl sok következtetést levonni az első két szabadedzés után, mégis azt láthattuk, hogy a Mercedes előnye cseppet sem változott.

Kellemes időjárási körülmények között tartották a szabadedzéseket, szikrázó napsütésben, 20°C körüli hőmérséklet várta a csapatokat.

Az első edzésen a leggyorsabb köridőt Lewis Hamilton futotta 1 perc 27,023 másodperces idővel, őt több, mint 8 tizedmásodperccel lemaradva követte Jenson Button a McLarennel. Az ausztrál Daniel Riccardo ideje a harmadik helyre volt elegendő, míg csapattársa a négyszeres világbajnok Sebastian Vettel új kasznival felszerelt RB-10-ese négy kör után egy elektronikai probléma miatt meghibásodott és a német pilótának nemhogy az első, de még a második szabadedzést is ki kellett hagynia.

A Ferrarik is jól szerepeltek, a hazájában versenyző Fernando Alonso a negyedik legjobb időt, míg a finn, Kimi Räikkönen a hatodikat futotta meg. Az ötödiken végzett a világbajnokság jelenlegi éllovasa Nico Rosberg, aki elmondása szerint a zsúfoltság miatt nem tudott jó eredményt elérni.

A hetedik helyen a dán újonc, Kevin Magnussen a McLarennel végzett, őt a Lotusban Pastor Maldonado követte. Sergio Pérez a Force Indiával gyorsabb tudott lenni a Williamses Felipe Massánál, aki a 10. legjobb időt futotta.

Két csapat is tartalék versenyzőt nevezett az első szabadedzésre, a Williams Valtteri Bottas helyére Felipe Nasrt küldte, míg a Sauber, Giedo van der Garde-t küldte pályára Esteban Gutiérrez autójával. Van der Garde majdnem össze is törte a versenygépet, amikor nagy sebességnél az 1-es kanyarban fékhiba miatt a sóderágyba csúszott, de szerencsére a gumifallal nem találkozott.

Sergio Pérez bemutathatta, hogy tudja egy kézzel is vezetni a Force Indiát, amikor első tükre, hirtelen a kezei közé esett és visszapillantóval a kezében állt ki a boxba.

22. Marcus Ericsson Caterham – Renault 1:31.421s +4.398s 22

A második szabadedzés sem hozott különösebb meglepetést, azt leszámítva, hogy Sebastian Vettel nem indult el, Lewis Hamilton ott folytatta, ahol abbahagyta. Annyi különbséggel, hogy ezúttal csapattársát előzte meg 4 tizeddel, míg a harmadik helyen végzett Daniel Riccardo csaknem 1 másodperccel maradt le a brittől. Így továbbra is látszik a Mercedes fölénye, a többi istállónál törhetik a fejüket, hogy miként tudják behozni a lemaradást.

A Ferrarik ismét jól muzsikáltak, Kimi Räikkönen is kezd ráérezni az autóra. A “hazai pálya”  előnyét élvező spanyol, Fernando Alonso ismét 4., míg csapattársa az 5. lett. Őket a McLaren kettőse követte, Magnussen és Button, majd a Williams brazilja, Massa volt a sorrend.

A Williamssel versengő silverstone-i gárda, a Force India két versenyzője a mezőny hátsó felében kullogott, Hülkenberg a 14, míg Pérez csak a 16. helyen zárt.

Egyre inkább az kezd kirajzolódni, hogy míg tavaly minden versenyző harcolt a másik alakulat pilótájával, idén ez a harc egyre inkább csapaton belülre korlátozódik. Hiszen Hamilton – Rosberggel, Massa – Bottassal, Riccardo – Vettellel viaskodik, versenyről versenyre.